cf4507ae4969876df39b5f798b6f40ce
cf4507ae4969876df39b5f798b6f40ce

Sabina Ćudić: Žene su u politici outsideri

Sabina Ćudić je jedna od najistaknutijih političarki u BiH, politologinja, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i potpredsjednica Naše stranke. Bila je kandidatkinja i za načelnicu općine Novo Sarajevo ali i gradonačelnicu Sarajeva. Iako nije izabrana na vodeće pozicije, neumorno, odmjereno i strpljivo vodi konstruktivnu bitku za boljitak svih građana. Ne samo Sarajeva, nego cijele BiH. Kako ta bitka izgleda i kakva je pozicija žena u cijeloj priči, gđa Ćudić objašnjava za interview.ba

LJUDI U BIH SU REFLEKSIJA SISTEMA „Nisu političari korumpirani zato što su ljudi u Bosni i Hercegovini korumpirani, već obratno – ljudi su nerijetko primorani plaćati za usluge koje bi im država trebala pružiti jer su političari kreirali takav sistem. Ako u zakonodavnim tijelima direktno, javno i uživo gledate korupciju, nepotizam, pa čak i fizičke napade – ljudi će, pa čak i naša djeca, postati refleksija toga“.

INTERVIEW.BA: Bili ste najbolja svjetska debatantica, predavali ste na predmetu  političke nauke i međunarodni odnosi, logičan slijed je bio politički angažman, da li ste požalili zbog ulaska u političku arenu?

ĆUDIĆ: Postoje dani koji su teži i stresniji od drugih, ti dani su sve češći, postoje dani kada ne stignem vidjeti sina prije njegovog odlaska na spavanje, ali ne, nikada nisam zažalila što sam ušla u političku arenu. Mislim da je bavljenje politikom širom svijeta, a posebno u Bosni i Hercegovini izuzetna privilegija. Odgovornosti su nesagledive, ali na kraju dana moj posao je manje težak a više nagrađen od poslova koje većina žena u Bosni i Hercegovini obavlja. Toga sam konstantno svjesna.

INTERVIEW.BA: Prošle godine kandidirali ste se za gradonačelnicu Sarajeva, prije par godina i za poziciju načelnice Općine Novo Sarajevo, međutim pobjedu su odnijeli kadrovi SDA. Šta su oni ponudili, a Vi niste? 

ĆUDIĆ: Uz rizik da budem pogrešno shvaćena – moji protukandidati su ponudili stabilnost ovom i ovakvom sistemu. S jedne strane to odgovara njihovim interesnim skupinama i ljudima koji direktno profitiraju, ali istovremeno moram biti poštena i priznati da djelomično razumijem i širu grupu ljudi okupljenu oko njih koju je jednostavno, i vrlo ljudski strah od urušavanja ovog sistema, jer im je prihvatljiviji privid kvarne stabilnosti od neizvjesnosti promjene na bolje. Iza nas su rat i turbulentnih 20 godina, jasno je da psihološki mnogi žele privid stabilnosti koju vide kroz potenciranje etnije i kolektiviteta. To ne važi samo za moju opštinu i grad, već i podjednako i za Brčko, Višegrad, Ljubuški, Cazin, Banjaluku.

INTERVIEW.BA:  Možda zvuči kao floskula, ali činjenica je da se u našem društvu biraju podobni, a ne sposobni, nepotizam je termin koji se ugnijezdio u svim sferama života (pa čak i prilikom potražnje karata za neki kulturni događaj), o korupciji da ne pričamo. Kakav je Vaš stav o ovome?

ĆUDIĆ: Politički sistem i politička kultura nameću sistem vrijednosti i okvir djelovanja, pa tako ako je on kvaran na način na koji to u Bosni i Hercegovini sasvim sigurno jeste, taj se sistem prelijeva u sve pore našeg društva. Drugim riječima: nisu političari korumpirani zato što su ljudi u Bosni i Hercegovini korumpirani, već obratno – ljudi su nerijetko primorani plaćati za usluge koje bi im država trebala pružiti jer su političari kreirali takav sistem. Ako u zakonodavnim tijelima direktno, javno i uživo gledate korupciju, nepotizam, pa čak i fizičke napade – ljudi će, pa čak i naša djeca, postati refleksija toga.

INTERVIEW.BA:  Jedne prilike ste rekli da živimo u ženskom svijetu kojim vladaju muškarci. Kada će žena biti predsjednica Naše stranke?

ĆUDIĆ: S obzirom da Naša stranka ima dvije dopredsjednice koje je direktno izabrao kongres stranke, dr. Nasihu Pozder i mene, sasvim sigurno ne postoji bilo kakva zadrška unutar našeg članstva da na čelne funkcije bira žene i da neće imati zadršku u biranju žene u budućnosti.

INTERVIEW.BA: Zakon propisuje 40 posto žena na izbornoj listi, ali jedno je teorija, drugo praksa, bar kad je naša zemlja u pitanju. Kako da kandidatkinje zadrže osvojene mandate a da oni ne postanu svojina predsjednika stranaka koji s njima trguju?

ĆUDIĆ: Žene prema zakonu posjeduju mandate za koje su izabrane, ali toga moraju postati svjesne prije svega one, a kao rezultat, toga će postati svjesni i stranački lideri. Teško da možemo zastupati prava drugih ako ne znamo ostvariti vlastita.

Pozicije i prava se ženama rijetko dijele – češće osvajaju. Nije me stid priznati da sam ja svoje pozicije moći osvojila i svoja iskustva redovno i izuzetno rado dijelim sa drugim ženama.

INTERVIEW.BA: Šta mislite koja vrsta političkog pritiska može donijeti promjenu u BiH? Štrajkovi, demonstracije ili nešto sasvim drugo?

ĆUDIĆ: Apsolutno podržavam pravo građana da na sve moguće nenasilne načine iskažu svoje nezadovoljstvo, pa tako naravno i kroz štrajkove i demonstracije. Ja lično vjerujem u evoluciju. Prošlog mjeseca sam na poziv Queen’s univerziteta u Belfastu, posjetila Sjevernu Irsku. Sjeverna Irska je izuzetno podijeljeno društvo, sa dubokim i teškim traumama i ožiljcima. Mirovni sporazum u Sjevernoj Irskoj je u mnogim aspektima izuzetno sličan Dejtonskom mirovnom sporazumu, i za razliku od Bosne i Hercegovine – postoji većinski koncenzus da taj mirovni sporazum funkcioniše. Razgovarala sam sa djecom, roditeljima, političarima, prosvjetnim radnicima – jedna stvar oko koje su saglasni je ta da se proces pomirenja i razvoja ne može umjetno ubrzavati već da on mora pratiti ritam zajednice. Razlika između Sjeverne Irske i BiH je prvenstveno u političkom vrhu. Politički vrhovi obje strane su, vjerovatno i protiv njihovog kratkoročnog političkog profita – sklonili i teoretsku mogućnost nasilja i konflikta sa stola. Jednom kada su to učinili preostali su društveni i ekonomski interesi na kojima polako ali sigurno i u pravom pravcu rade. Želim biti dio sličnog procesa u Bosni i Hercegovini. Spremna sam ne samo da slušam već i da čujem drugu stranu ili strane.

INTERVIEW.BA: Kakve su ambicije Naše stranke na narednim izborima i kakav utjecaj kao opozicija mislite da možete ostvariti?

ĆUDIĆ: Ambicija Naše stranke je da preuzme odgovornost.

ZAMISLI 2018!

INTERVIEW.BA: Hajmo zamisliti 2018. godinu i rezultate izbora, prva slika  Parlamenta BiH i Vijeća ministara. Koliko njih na slici su žene, koji procenat?

ĆUDIĆ: Rezultati izbora bi trebali oslikavati i sliku našeg društva. Na način na koji svaki interesi svakog radnika, poslodavca, boraca, rudara, zaslužuju da budu savjesno i pošteno zastupani u vlasti, na isti način interesi trudnica, vaspitačica, fizičkih radnica moraju biti zastupljeni. Potpuno je neprirodno da, na primjer, o reproduktivnom zdravlju i pravima žena odlučuju gotovo isključivo muškarci. Cilj ćemo postići tek onda kada u Vijeću ministara prestanemo prebrojavati i primjećivati muškace i žene – već ravnopravne ministrice i ministre koji rame uz rame kompetentno i oslobođeni bremena rodnih predznaka obavljaju svoje poslove.

INTERVIEW.BA: Ako biste birali tri žene za članice Predsjedništva, koga biste birali?

ĆUDIĆ: Ne bih neminovo birala isključivo žensko predsjedništvo jer ne mislim da isključivo muško predsjedništvo trebamo mijenjati isključivo ženskim. U politici ali i privatno su mi najinteresantnije žene koje prije svega unutar svojih političkih opcija i organizacija hrabro i argumentovano progovaraju, i biraju interese svojih birača i podređenih prije stranačkih i korporativnih.

Na tom spektru mi je, recimo, interesantna odrešitost ali i konstruktivnost Dijane Zelenike. Cijenim predanost Maje Gasal Vražalice. Nezahvalno je sa pozicije zastupnice u zakonodavnom tijelu komentarisati rad tužilaštva, ali je energija koju je glavna tužiteljica Dalida Burzić unijela u ovu instituciju neupitna. Pred mojim kolegicama Nasihom Pozder i Irmom Baralijom je neupitno velika politička karijera. Ovaj intervju sasvim sigurno nema dovoljno prostora da vam izložim imena i obrazložim poštovanje koje osjećam za pametne, fokusirane i odvažne žene u Bosni i Hercegovini. Na našu štetu, mnoge od njih nisu zainteresovane za direktni politički angažman. Cilj mi je da barem nekima od njih promijenim mišljenje.

INTERVIEW.BA: Dajte nam jedan razlog zašto glasati za ženu?

ĆUDIĆ:  Žene su u politici, barem za sada, outsideri. Ja lično uvijek biram da glasam za outsidere koji u svojoj borbi nemaju šta izgubiti – za razliku od onih čije su ruke do lakta grčevito zarovljene u sistem. I koji itekako imaju šta izgubiti.

OVAJ INTERVJU JE PUBLICIRAN UZ PODRŠKU FONDACIJE HEINRICH BOLL

Prethodna vijest

Marko Tomaš: Kod nas se svakih 50 godina sve dovede u pitanje (1)

Naredna vijest

5 pitanja za Tarika Kapetanovića: Narodi se kod nas boje novih stvari i inovacija