S obzirom na to da Lista fonda nije revidirana od 2019. godine, pacijentima je potencijalno uskraćeno pravo na liječenje učinkovitijim i savremenijim lijekovima, po ko zna koji put revizija je podsjetila na veliki problem u domaćem zdravstvu
Piše: Branka MRKIĆ
Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH izrekao je mišljenje sa rezervom za reviziju usklađenosti Federalnog ministarstva zdravstva.
Dva su razloga za izricanje ovakvog mišljenja: to što nije vršeno revidiranje lista lijekova Fonda solidarnosti od 2019. godine, što nije u skladu sa Zakonom o lijekovima i Pravilnikom o bližim kriterijima za izbor lijekova, postupku i načinu izrade liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH, kao i korištenju lijekova sa Liste lijekova Fonda solidarnosti FBiH.
Osim toga, nisu imenovane potkomisije za donošenje stručno-medicinskih uputstava, zbog čega nisu donesena uputstva, koja predstavljaju kriterije za utvrđivanje prava korištenja lijekova s posebnim režimom propisivanja sa Liste lijekova Fonda solidarnosti, što nije u skladu sa Zakonom o apotekarskoj djelatnosti i Pravilnikom o izboru i korištenju lijekova Fonda solidarnosti.
Ignorisanje zahtjeva
Lista Fonda solidarnosti donesena je 2019. godine i nije vršena revizija do okončanja revizije, iako je 67 pristiglih zahtjeva za listu Fonda solidarnosti u periodu od 2022. do 2024. godine. Također, Vlada FBiH je 2022. godine Zaključkom zadužila Ministarstvo i Federalni zavod da revidiraju važeću Listu Fonda solidarnosti FBiH i predlože Vladi novu, usklađenu s finansijskim mogućnostima Fonda solidarnosti:
– S obzirom na to da Lista fonda nije revidirana od 2019. godine, pacijentima je potencijalno uskraćeno pravo na liječenje učinkovitijim i savremenijim lijekovima. Pored toga, Ministarstvo nije donijelo ni stručno-medicinska uputstva koja predstavljaju kriterije na osnovu kojih se utvrđuje pravo na korištenje lijekova s posebnim režimom propisivanja sa postojeće Liste Fonda solidarnosti – navedeno je u izvještaju.
Revizija je iznijela primjedbe i zbog toga što nije imenovan upravni odbor Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH jer Ministarstvo zdravstva Zapadnohercegovačkog kantona nije dostavilo prijedlog za svog predstavnika, zbog čega Zavodom upravlja privremeni Upravni odbor još od 2015. godine.
Nedovoljna izdvajanja
Također, Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH za biomedicinsku potpomognutu oplodnju u posljednje dvije godine odobreno je 20 miliona KM a realizovano je svega 18% 3,8miliona KM):
– U skladu sa važećim podzakonskim aktima i cjenovnikom potpisani su ugovori sa sedam zdravstvenih ustanova za pružanje usluga, čime je potencijalno ograničena dostupnost usluge krajnjim korisnicima, što ima za posljedicu nisku realizaciju odobrenih sredstava – navedeno je u izvještaju.
Od prethodno izdatih preporuka, Ministarstvo nije realizovalo njih 12.

Kao i ranijih godina, upozorava se na problem nedovoljnog izdvajanja sredstava za Fond solidarnosti. Odobreni iznos tekućeg transfera za finansiranje Fonda solidarnosti iz Budžeta FBiH za 2024. godinu u iznosu od 50 miliona KM predstavlja samo oko 10% od planiranih prihoda od doprinosa, što nije u skladu s članom 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Navedeno ima za posljedicu neravnopravan položaj u pogledu ostvarivanja prava osiguranih lica i nepružanje prava liječenja pacijentima u propisanom obimu, što nije u skladu sa članovima 11. i 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju.
Iz sredstava tekuće rezerve Vlade FBiH povećana su odobrena sredstva za 1,2 miliona KM i izvršene preraspodjele, tako da su operativna sredstva izdvojena za Fond solidarnosti u iznosu od 59,4 miliona KM, što je i dalje ispod traženog iznosa od 77,8 miliona KM, navedeno je u izvještaju. Na čelu Ministarstva je Nedeljko Rimac, HDZ 1990.
(zurnal.info)