Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je privremenu mjeru kojom se van snage stavljaju neustavni zakoni koje je donijela Narodna Skupština Republike Srpske.
Radi se faktički o privremenoj suspenziji zakona o Sudu, Tužiteljstvu, VSTV i SIPA, koji su već objavljeni u Službenom glasniku RS.
Ustavni sud BiH od jutros je vanredno zasjedao na zahtjev člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denisa Zvizdića i delegata u Domu naroda PSBiH Kemala Ademovića.
Do konačne odluke
To također znači da se zakoni doneseni u Narodnoj Skupštini BiH stavljaju van snage do konačne odluke Ustavnog suda BiH po ovom pitanju.
Konačnu odluku o ustavnosti ovih zakona Ustavni sud BiH će donijeti u narednom periodu, a današnja mjera je spriječavanja štete po ustavni poredak BiH.
– Ustavni sud zapaža da podnosilac zahtjeva ukazuje na ozbiljnu i argumentiranu sumnju da bi primjena osporenih pravnih akata mogla ugroziti ustavnopravni poredak i političku stabilnost Bosne i Hercegovine. Ustavni sud naglašava da bi provođenje zakona najprije dovelo u pitanje stabilnost institucija Bosne i Hercegovine u smislu da zaposlenici iz Republike Srpske potencijalno napuste radna mjesta zbog prijetnji krivičnim sankcijama Postoji mogućnost da se stvori pravni okvir kojim će osumnjičenici i optuženici za brojna krivična djela, iz cijele Bosne i Hercegovine, koja su u nadležnosti Suda BiH i Tužilaštva BiH, moći izbjeći krivični progon tako što će jednostavno otići u RS – piše u obrazloženju.
Istaknuta je mogućnost sukoba između službenika entitetskih i državnih institucija zbog odredbi neustavnih zakona.
– Propisivanjem da su “nadležne institucije i organi Republike Srpske obavezni preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona” dolazi se u izglednu opasnost da će ovlaštena službena lica koja provode odluke državnih institucija biti spriječena u vršenju svojih nadležnosti, što može dovesti do sukoba između tih tijela te do potencijalne eskalacije koja bi bila prijetnja miru u Bosni i Hercegovini – ističu iz Ustavnog suda.
Hitnost u donošenju privremene mjere
Iz Ustavnog suda pojašnjeno je da je današnja odluka donesena s ciljem sprečavanja daljnjih štetnih posljedica i očuvanja pravne sigurnosti i zaštite funkcioniranja institucija BiH do donošenja konačne odluke. Stav je da bi privremeno obustavljanje primjene osporenih akata van svake sumnje izazvalo manje štete nego otklanjanje posljedica primjene tih akata u slučaju da Ustavni sud usvoji zahtjev za ocjenu ustavnosti ukoliko bi se šteta uopšte mogla i otkloniti.
– Ustavni sud zbog toga smatra da postoji hitnost u donošenju privremene mjere kako bi se spriječile daljnje štetne posljedice i očuvala pravna sigurnost, te kako bi se zaštitilo funkcioniranje institucija Bosne i Hercegovine do donošenja konačne odluke o meritumu zahtjeva – ističe se u obrazloženju.
Dodik je na platformi X, nekoliko minuta nakon odluke Ustavnog suda BiH objavio da će RS nastaviti primjenjivati svoje zakone bez obzira na odluku Ustavnog suda, koji je nazvao krnjim i da kao takav ne može odlučivati.
On je poručio da prema Ustavu, Ustavni sud BiH ima devet članova, a sada ih je sedam, te da nije popunjen i ne može da odlučuje.