INICIJATIVA ZA MONITORING EU INTEGRACIJA: Zakoni usvojeni u RS prijete da nepopravljivo naruše put BiH ka Briselu

Usvajanje četiri zakona u Republici Srpskoj, protivno je obavezama BiH u procesu evropskih integracija i predstavlja vrhunac nesklada između političkog djelovanja vlasti RS-a i njene deklarativne podrške evropskim integracijama, navedeno je

Interview.ba

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH upozorava na štetne posljedice odluke Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o usvajanju zakona koji zaustavljaju dalji napredak Bosne i Hercegovine (BiH) prema članstvu u Evropskoj uniji (EU).

Ovi zakoni, koji ograničavaju djelovanje državnog pravosuđa, osnivaju Visoko sudsko i tužilačko vijeće Republike Srpske (VSTV RS), kriminalizuju neposlušnost državnih službenika u institucijama BiH prema instrukcijama entitetskih vlasti i otvaraju vrata progona aktivista i radnika u nevladinom sektoru – direktna su prijetnja za proces evropskih integracija BiH. Usvajanje ovih zakona protivno je obavezama BiH u procesu evropskih integracija i predstavlja vrhunac nesklada između političkog djelovanja vlasti RS-a i njene deklarativne podrške evropskim integracijama. Podsjećamo da su među uslovima za početak pregovora bili zakoni čiji je cilj reformisanje i jačanje nezavisnosti pravosuđa, te garancija pravne sigurnosti u BiH. Umjesto toga, usvojeni zakoni u NSRS-u dodatno politizuju i urušavaju pravosudni sistem – navodi se u saopćenju.

Meta na čelu neistomišljenika

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH ističe da, slično tome, Zakon o zabrani djelovanja SIPA-e, Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS-a direktno podriva saradnju između pravosudnih institucija i tijela za provedbu zakonana državnom i entitetskom nivou, čime se blokiraju napori za usklađivanje zakonodavstva i praksi u BiH sa EU standardima.

Kada je riječ o Zakonu o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, koji je usvojen 27. februara, Inicijativa za monitoring evropskih integracija ocjenjuje da daje široke mogućnosti za kaznene mjere protiv državnih službenika/ca u institucijama BiH, koji svoj posao vrše prema zakonima na državnom nivou, a ne prema instrukcijama entitetskih vlasti.

Ovakav neprihvatljiv pritisak na nosioce pravosudnih funkcija i državne službenike/ce ne samo da ugrožava pravni sistem, kao i ljudska i radna prava osoba zaposlenih u državnim institucijama, već i narušava teško stečeno povjerenje u institucije, sigurnost uposlenika/ca, onemogućava djelovanje opozicije te šteti osjećaju kolektivne sigurnosti. Ova situacija prijeti dugoročnom destabilizacijom pravnog sistema u BiH.

Uz sve ovo, zapaljiva retorika koja se koristi u političkom diskursu u RS-u stavlja mete na čela neistomišljenika, uključujući novinare/ke i aktiviste/ice civilnog društva. Ova retorika može imati dalekosežne negativne posljedice po društvo jer povećava napetosti i dovodi do daljnje polarizacije, ugrožavajući temeljne ljudske slobode i prava. Dodatno, usvajanje tzv. Zakona o stranim agentima koji targetira organizacije finansirane iz stranih izvora – uključujući i izvore koji godinama finansiraju i institucije RS-a – u potpunosti je suprotno preporukama Evropske komisije za stvaranje okruženja pogodnog za nesmetano djelovanje civilnog društva – istaknuto je.

Vraćanje fokusa

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH upozorava na štetne posljedice odluke Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o usvajanju zakona koji zaustavljaju dalji napredak Bosne i Hercegovine (BiH) prema članstvu u Evropskoj uniji (EU). Ovi zakoni – koji ograničavaju djelovanje državnog pravosuđa, osnivaju Visoko sudsko i tužilačko vijeće Republike Srpske (VSTV RS), kriminalizuju neposlušnost državnih službenika u institucijama BiH prema instrukcijama entitetskih vlasti i otvaraju vrata progona aktivista i radnika u nevladinom sektoru – direktna su prijetnja za proces evropskih integracija BiH.

Usvajanje ovih zakona protivno je obavezama BiH u procesu evropskih integracija i predstavlja vrhunac nesklada između političkog djelovanja vlasti RS-a i njene deklarativne podrške evropskim integracijama. Podsjećamo da su među uslovima za početak pregovora bili zakoni čiji je cilj reformisanje i jačanje nezavisnosti pravosuđa, te garancija pravne sigurnosti u BiH. Umjesto toga, usvojeni zakoni u NSRS-u dodatno politizuju i urušavaju pravosudni sistem.

Slično tome, Zakon o zabrani djelovanja SIPA-e, Suda i Tužilaštva BiH na teritoriji RS-a direktno podriva saradnju između pravosudnih institucija i tijela za provedbu zakonana državnom i entitetskom nivou, čime se blokiraju napori za usklađivanje zakonodavstva i praksi u BiH sa EU standardima.

Zakon o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, usvojen 27. februara, daje široke mogućnosti za kaznene mjere protiv državnih službenika/ca u institucijama BiH, koji svoj posao vrše prema zakonima na državnom nivou, a ne prema instrukcijama entitetskih vlasti. Ovakav neprihvatljiv pritisak na nosioce pravosudnih funkcija i državne službenike/ce ne samo da ugrožava pravni sistem, kao i ljudska i radna prava osoba zaposlenih u državnim institucijama, već i narušava teško stečeno povjerenje u institucije, sigurnost uposlenika/ca, onemogućava djelovanje opozicije te šteti osjećaju kolektivne sigurnosti. Ova situacija prijeti dugoročnom destabilizacijom pravnog sistema u BiH.

Uz sve ovo, zapaljiva retorika koja se koristi u političkom diskursu u RS-u stavlja mete na čela neistomišljenika, uključujući novinare/ke i aktiviste/ice civilnog društva. Ova retorika može imati dalekosežne negativne posljedice po društvo jer povećava napetosti i dovodi do daljnje polarizacije, ugrožavajući temeljne ljudske slobode i prava. Dodatno, usvajanje tzv. Zakona o stranim agentima koji targetira organizacije finansirane iz stranih izvora – uključujući i izvore koji godinama finansiraju i institucije RS-a – u potpunosti je suprotno preporukama Evropske komisije za stvaranje okruženja pogodnog za nesmetano djelovanje civilnog društva.

Vraćanje fokusa

Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH poziva nadležne institucije u Republici Srpskoj, odnosno u Bosni i Hercegovini, da spriječe stupanje na snagu pomenutih zakona. Ove odluke moraju biti prepoznate kao prepreka za daljnje napore BiH da se priključi Evropskoj uniji. Također, pozivaju političke predstavnike da preuzmu odgovornost i fokusiraju se na usvajanje reformskih zakona koji će doprinositi jačanju demokratije i vladavine prava, te zaštiti osnovnih ljudskih prava i sloboda.

Inicijativa će nastaviti pratiti razvoj događanja, dokumentovati i analizirati potencijalne štetne posljedice
donesenih odluka, naročito ako usvojeni zakoni stupe na snagu.

Istovremeno, insistirat ćemo na vraćanju fokusa na rješenja koja će omogućiti stvaranje demokratskog i funkcionalnog sistema u BiH – kao preduslov za punopravno članstvo u EU, navedeno je u saopćenju.