Mira d.o.o: U Miri radi skoro 70% žena, stoga je naš fokus uložiti napore za dodatno karijerno osnaživanje žena

Mira je posvećena zabrani i suzbijanju diskriminacije, zaštiti dostojanstva te je trajno opredjeljena stvaranju i njegovanju raznolikosti

Piše: A. ŠABIĆ

Mira d.o.o članica Kraš grupa jedan je od 6 poslovnih subjekata koji su se uključili krajem 2024. godine u projekat “Jačanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada” kojeg implementira Fondacija INFOHOUSE uz podršku Fonda za lokalne inicijative Kanada (CFLI).

Cilj ovog projekta je poboljšati ravnopravnost spolova u 6 kompanija u BiH stvaranjem boljeg radnog okruženja a  koje će poslužiti kao pozitivan primjer ostalima u kompanijama širom BiH. Također, usvojeni interni akti angažiranih kompanija će pružiti institucionalnu podršku ženama u radu ali i poboljšati imidž kompanija na tržištu.

Zaštita dostojanstva

Na naše prvo pitanje koliko su rodna jednakost kao i prevencija diskriminacije važni za poslovanje Mira d.o.o,  Anja Jelača, pravnica kaže da je upravo svo poslovanje ove kompanije zasnovana na temeljima i načelima UN deklaracije o pravima čovjeka:

– Mira d.o.o. članica Kraš grupe (dalje: Mira) je opredjeljenja da svoje poslovanje temelji na smjernicama i načelima iz UN Opšte deklaracije o pravima čovjeka i smjernicama OECD-a za multinacionalna preduzeća  o odgovornom ponašanju. Mira ima svoj Etički kodeks kojim je regulisano pravilo nulte tolerancije na bilo koji vid diskriminacije na osnovu rase ili etničke pripadnosti ili boje kože, pola, jezika, vjere, političkog ili drugog uvjerenja, nacionalnog ili socijalnog porijekla, imovinskog stanja, članstva u sindikatu, obrazovanja, društvenog položaja, bračnog ili porodičnog statusa, dobi, zdravstvenog stanja, invaliditeta, genetskog naslijeđa, rodnog identiteta, izražavanja ili polne orijentacije – kaže Jelač.

Šta za ovu firmu znači omogućiti jednake uslove rada za oba spola i koliko je rodna ravnopravnost prioritetna u vašim politikama?

Mira je posvećena zabrani i suzbijanju diskriminacije, zaštiti dostojanstva te je trajno opredjeljena stvaranju i njegovanju raznolikosti – odgovara Jelač.

Ona dodaje da u ovoj kompaniji dodatan fokus stavljaju na ravnopravnost polova te su posvećeni pružanju jednakih mogućnosti za zapošljavanje, napredovanje, usavršavanje, ocjene učinkovitosti i nagrađivanje za rezultate rada svih radnica i radnika.

Pružamo jednake mogućnosti za žene i muškarce, a posebnu pažnju posvećujemo pojedincima i grupama koje su ranjive u smislu radnog angažmana i zaštite prava: trudnice, radnici na porodiljskom odsustvu, žene koje su rodile i doje dijete, osobe s invaliditetom, radnicima na radnim mjestima s posebnim i otežanim uslovima rada i ostalim ranjivim grupama. U Miri radi skoro 70% žena, stoga je naš fokus uložiti napore za dodatno osnaživanje žene kroz napredovanje u poslovnom okruženju, karijerno napredovanje na ekspertne i rukovodeće pozicije, te njihov profesionalni i lični razvoj – dodaje Jelač.

Kvalitetna edukacija

I po ovom pitanju preveniranja diskriminacije mnoge firme u BiH se suočavaju sa brojnim izazovima.

Jednake mogućnosti u uspješnoj kompaniji

Jelač smatra da je jedan od osnovnih izazova u ostvarivanju prava nedostatak kvalitetne edukacije:

Firme, odnosno ustanove u BiH se suočavaju sa mnogobrojnim izazovima kada je u pitanju prevencija diskriminacije na radnom mjestu. Jedan od izazova jeste činjenica da mnogi poslodavci i zaposlenici nisu upoznati sa samim pojmom diskriminacije, vrstama te uticajem na radno okruženje, zbog čega ju je teško prepoznati, a samim tim i spriječiti. Što duže izostaje svijest o prisustvu diskriminacije, teže ju je i spriječiti i eliminisati. Iako u BiH postoje zakonski propisi kojima su definisana ova pitanja, njihova primjena vrlo često izostaje u praksi ili se selektivno i nedovoljno primjenjuju. Kao posljedicu toga firme vrlo često nemaju definisane politike i procedure u kojima se definiše šta je dozvoljeno a šta nedozvoljeno ponašanje, te načini rješavanja pritužbi na osnovu diskriminacije.  Bez politika, pravilnika i  jasno definisanih postupaka, zaposlenici ne znaju kome se obratiti i kako postupati u slučaju diskriminacije – navodi.

Kako je Mira d.o.o omogućila uposlenima da budu informisani o svojim pravima?

Jelač naglašava da se uposleni u ovoj firmi odmah pri zapošljavanju upoznaju sa  svojim pravima i obavezama u skladu sa Zakonom o radu,  a svakom radniku je omogućen uvid u interne akte kojima su regulisana prava i obaveze.

U svrhu jačanja svijesti o ljudskim pravima Mira je donijela Etički kodeks koji se zasniva na poštovanju osnovnih ljudskih prava, poštovanju integriteta i ličnosti pojedinca, uvažavanju i promociji raznolikosti, nultoj toleranciji na diskriminaciju po bilo kom osnovu, te ostalim ključnim načelima poštenja, povjerenja, poštovanja, humanosti, tolerantnosti i odgovornosti.

Mira je danas vodeći proizvođač konditorskih proizvoda u Bosni i Hercegovini: 25% svojih proizvoda plasira na domaće tržište, a 75% izvozi u zemlje okruženja, Europu i prekookeanske zemlje – SAD, Kanadu, Australiju i Saudijsku Arabiju.