Parlament RS danas će raspravljati o zabrani rada državnih pravosudnih institucija na teritoriji entiteta i kaznama za one koji ne budu napustili Sud, Tužilaštvo, VSTV i SIPA
Interview.ba
Vlada Republike Srpske je uputila u skupštinsku proceduru četiri prijedloga zakona, kojima se zabranjuje rad Suda Bosne i Hercegovine, Tužilaštva BiH, VSTV-a i SIPA-e, te se propisuju kazne zatvora za osobe iz Republike Srpske koje ne napuste te institucije.
Dva prijedloga zakona se odnose na osnivanje entitetskog VSTV-a, kao i regulisanje rada NVO, koji su i ranije upućivani u proceduru za usvajanje.
No, pred narodnim poslanicima su i dva nova prijedloga zakona – Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH i Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske.
Sud, Tužilaštvo, VSTV, SIPA
Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH poništava zakone o Sudu BiH, Tužilaštvu BiH, VSTV-u i SIPA-i. Također se zabranjuje rad i postupanje ovih institucija na prostoru entiteta RS.
Evo šta predviđa ovaj Zakon:
Član 1.
Ovim zakonom propisuje se neprimjenjivanje i neizvršavanje zakona i zabrana djelovanja vanustavnih institucija BiH na teritoriji RS-a.
Član 2.
(1) Zakon o Sudu Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 49/09, 74/09 i 97/09) neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.
(2) Zakon o Tužilaštvu Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 42/03, 3/03, 37/03, 42/03, 9/04, 35/04, 61/04 i 97/09) neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.


Član 3.
Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 25/04, 93/05, 48/07, 63/23, 9/24 i 50/24) neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.
Član 4.
Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (“Službeni glasnik BiH”, br. 27/04, 63/04, 35/05, 49/09 i 40/12) neće se primjenjivati niti izvršavati na teritoriji Republike Srpske.
Član 5
Zabranjuje se rad i postupanje institucija čiji rad je regulisan zakonima iz čl. 2. do 4. ovog zakona na teritoriji Republike Srpske.
Član 6.
Nadležne institucije i organi Republike Srpske obavezni su preduzeti sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti radi obezbjeđenja sprovođenja ovog zakona.
Član 7.
Lica koja su dužna da postupaju po odredbama ovog zakona izuzimaju se od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH i krivičnim zakonodavstvom Republike Srpske za krivična djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona, a nadležne institucije i organi Republike Srpske obezbijediće im i pružiti svu neophodnu zaštitu u vezi sa primjenom ovog zakona.
Član 8.
S ciljem sprovođenja ovog zakona, Vlada Republike Srpske će donijeti potrebne podzakonske propise.
Član 9.
Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srpske”.
Dopuna Krivičnog zakonika
Predviđeno je da se danas raspravlja i o dopuni Krivičnog zakonika RS, koji bi one koji ne budu postupali po neustavnim entitetskim zakonima mogli suočiti s kaznom do pet godina zatvora.
Evo šta predviđa:
(1) Službeno ili odgovorno lice u instituciji Republike Srpske ili jedinici lokalne samouprave ili bilo kojem organu jedinice lokalne samouprave, kao i službeno ili odgovorno lice iz Republike Srpske koje obavlja dužnost u institucijama Bosne i Hercegovine, koje ne primijeni, ne sprovede, ne izvrši ili na drugi način ne poštuje odluku institucija ili organa Republike Srpske ili koje spriječi, odnosno na drugi način omete primjenu, sprovođenje ili izvršenje takve odluke, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Za krivično djelo iz stava 1. ovog člana izriče se mjera bezbjednosti zabrana vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti.
U prijevodu – ovo znači da će uposlenici iz Republike Srpske koji ne napuste četiri navedene pravosudne institucije Bosne i Hercegovine ( Sud, Tužilaštvo, VSTV i SIPA) biti krivično procesuirani.