GRAD MOSTAR: Grad u kojem je rodna ravnopravnost važan dio poslovnih politika

Edukacija i informisanje zaposlenih ključni su koraci u jačanju zaštite prava radnika i stvaranju sigurnijeg i ravnopravnijeg radnog okruženje, uvjereni su u Gradu Mostaru

Piše: A. ŠABIĆ

Grad Mostar jedan je od 6 poslovnih subjekata koji su se uključili krajem 2024. godine u projekat “Jačanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada” kojeg implementira Fondacija INFOHOUSE uz podršku Fonda za lokalne inicijative Kanada (CFLI).

Cilj ovog projekta je poboljšati ravnopravnost spolova u 6 kompanija u BiH stvaranjem boljeg radnog okruženja a koje će poslužiti kao pozitivan primjer ostalima u kompanijama širom BiH. Također, usvojeni interni akti angažiranih kompanija će pružiti institucionalnu podršku ženama u radu ali i poboljšati imidž kompanija na tržištu.

Raznolikost i jednakost – bolja radna atmosfera

Zbog čega je Grad Mostar odlučio učestvovati u ovom projektu, pitali smo Sabinu Memić višu samostalnu referenticu za odnose sa NVO i vjerskim zajednicama Grada Mostara.

Memić: Dodatno unaprijediti interne politike

Grad Mostar kao jedinica lokalne zajednice je otvorena sa saradnju, koja svoje poslovanje  provodi po načela uprave otvorenosti, transparentnosti, supsidijarnosti. Učešće u projektu „Jačanje ravnopravnosti spolova na tržištu rada” koji realizuje Fondacija INFOHOUSE veoma je važno, jer smatramo da je ravnopravnost spolova ključna za stvaranje pozitivnog i produktivnog radnog okruženja. Imajući u vidu provedbu pozitivne zakonske regulative koja se odnosi na ravnopravnost spolova, realizacija i rad na polju ravnopravnosti spolova, će svakako unaprijediti naše poslovanje. Vjerujemo da raznolikost i jednakost doprinose boljoj radnoj atmosferi, većoj motivaciji zaposlenih i uspješnijem poslovanju. Kroz ovaj projekat želimo dodatno unaprijediti naše interne politike i dati doprinos pozitivnim promjenama u društvu –kazala je Memić.

Grad Mostar je jedna od rijetkih institucija u Bosni i Hercegovini koja je izradila i usvojila Gender akcioni plan 2024-2027.  Ovaj strateško-planski dokument Grada koji svojom implementacijom treba da potiče budući rast i razvoj zajednice, te unaprijedi ravnopravnost spolova u zajednici kaže Memić i napominje:

– Uvođenje principa ravnopravnosti spolova u razvojne politike, strategije, projekte i programe je od posebnog značaja na lokalnom nivou, jer je lokalni nivo vlasti najneposredniji i najbliži građanima/kama. Omogućavanje jednakih uslova rada za oba spola za nas znači osiguravanje da svi zaposleni imaju iste mogućnosti za profesionalni razvoj, napredovanje i nagrađivanje, bez obzira na spol. Rodna ravnopravnost je važan dio naših poslovnih politika, a kroz različite interne mjere trudimo se da osiguramo inkluzivno i pravedno radno okruženje.

Dodatne edukacije

Među najčešćim izazovima s kojima se institucije i firme u BiH suočavaju kad je u pitanju preveniranje diskriminacije na radnom mjestu smatra Memić su nedostatak svijesti o pravima zaposlenih, nedovoljno jasne interne procedure za prijavu diskriminacije i često prisutne rodne stereotipe. Također, mnoge organizacije nemaju dovoljno resursa za sistematsko praćenje i unapređenje politika rodne ravnopravnosti, koje sa ovim i ovakvim projektima mogu poboljšati.

Znanje samih  uposlenih o svojim ljudskim i radničkim pravima. kaže Memić, varira.

Smatramo da svijest zaposlenih o njihovim ljudskim i radničkim pravima varira, ali da je i dalje potrebno dodatno ih educirati o tome kako prepoznati i prijaviti diskriminaciju. Edukacija i informisanje zaposlenih ključni su koraci u jačanju zaštite prava radnika i stvaranju sigurnijeg i ravnopravnijeg radnog okruženje – poručila je Memić.

Za kraj je važno i napomenuti – Grad Mostar je jedan od potpisnika Evropske Povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou koja predviđa da će njene potpisnice, u skladu sa svojim nadležnostima “priznati, poštovati i primjenjivati relevantna prava i principe ravnopravnosti između žena i muškaraca i boriti se protiv nepovoljnog položaja i diskriminacije na osnovu spola” (Član 8.) Povelja priznaje jednako pravo žena i muškaraca da učestvuju u političkom i građanskom životu (Član 2. i 3.), kao i pravo žena da se njihova pitanja rješavaju ravnopravno, nepristrasno, pravedno i u prihvatljivom roku (Član 3.), te obavezuje potpisnice da provode niz koraka kojima će omogućiti ostvarivanje ovih prava u praksi.

Gender akcijski plan Grada Mostara se odnosi na period od 2024. do 2027. godine i usklađen je sa odgovarajućim strateškim dokumentima i politikama koje se odnose na tematiku rodne ravnopravnosti i lokalnog razvoja, i to sa Zakonom o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine, Gender akcionim planom Bosne i Hercegovine (2018.-2022.), kao i sa drugim strategijama na državnom, entitetskom, kantonalnom i lokalnom nivou. Plan je dostupan na linku.