VRHOVNI SUD FBIH OBJASNIO SMANJENJE PRESUDE: Hodžić je ranije osuđen na kaznu zatvora koja ne postoji

Vrhovni sud tvrdi da je prvostepenom presudom Hodžiću izrečena kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, koja nije propisana krivičnim zakonom

Vrhovni sud Federacije BiH izrekao je jučer kaznu od 20 godina zatvora Eldinu Hodžiću, koji je ubio suprugu Almu Kadić, što je za čak 15 godina manje kazne od prvostepene presude.

Hodžić je 4. jula 2021. godine u naselju Boljakov Potok u Sarajevu usmrtio Almu Kadić na kućnom pragu, pred očima njene majke. Ubistvu je prethodilo dugogodišnje nasilje i zlostavljanje, što je rezultirao sudskom mjerom zabrane približavanja, no, to nije spriječilo prijetnje i na kraju ubistvo.

Razočarenje, ogorčenje, šok

Zato je presuda Vrhovnog suda FBiH izazvala razočarenje, ogorčenje, šok, ne samo u porodici Alme Kadić već i u većem dijelu javnosti.

Iz Apelacionog vijeća Vrhovnog suda Federacije BiH stiglo je obrazloženje u kojem stoji da je članom 41 KZ FBiH propisano je da se počinitelju krivičnog djela koji je kriv može izreći kazna zatvora; kazna dugotrajnog zatvora i novčana kazna. Dalje, članom 43. stav 1. Krivičnog zakona FBiH je propisano da kazna zatvora ne može biti kraća od 30 dana niti duža od 20 godina, dok je članom 43b. stav 1. Krivičnog zakona FBiH propisana kazna dugotrajnog zatvora u trajanju od 21 do 45 godina.

Međutim, Kantonalni sud u Sarajevu (dalje: prvostepeni sud) je donošenjem presude od 07.04.2023. godine, optuženom izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle kaznu zatvora koja ne postoji i koja kao takva nije propisana krivičnim zakonom. Protiv ove presude kantonalno tužiteljstvo nije izjavilo žalbu, već samo branitelj optuženog i to između ostalog, zbog nepravilne primjene odredbe 43. krivičnog zakona, konkretno ukazujući da je prvostepeni sud optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona. Dakle, žalba je bila izjavljena samo u korist optuženog – navodi se iz Vrhovnog suda FBiH.

Osporena presuda

Dalje je istaknuto da je u ponovnom suđenju prvostepeni sud je donio presudu 23.10.2023. godine, kojom je optuženom ponovo izrekao jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 35 godina, dakle ponovo optuženom izrekao kaznu zatvora koja ne postoji po odredbama krivičnog zakona.

Ova presuda je osporavana žalbom tužiteljstva i žalbom branitelja optuženog, između ostalog i zbog nepravilne primjene odredbe člana 43. krivičnog zakona. Međutim, članom 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH je izričito propisano da ako je podnesena žalba samo u korist optuženog, presuda se ne smije izmijeniti na njegovu štetu – zabrana reformatio in peius ili „zabrana preinačenja na gore“. To praktično znači da neizjavljivanje žalbe tužiteljstva na prvu donesenu presudu od 07.04.2023. godine, kojom je optuženom izrečena kazna zatvora koja ne postoji odnosno koja nije propisana krivičnim zakonom, ima za posljedicu da ovaj sud kao drugostepeni sud, u smislu člana 322. Zakona o krivičnom postupku FBiH, optuženom može izreći samo kaznu zatvora, pa mu je s tim u vezi, cijeneći sve okolnosti konkretnog slučaja, izrekao jedinstvenu maksimalnu kaznu zatvora propisanu krivičnim zakonom u trajanju od 20 godina – navodi Vrhovni sud FBiH.