Blokade u radu Vijeća ministara nisu nova pojava, ali njihova učestalost u osjetljivim trenucima poput evropske integracije stavlja dodatni pritisak na ionako krhke političke odnose
Otkazivanje posljednje dvije sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine otvara važna pitanja: je li koalicija na državnoj razini ponovno u blokadi? Može li se nedolazak ministara na sjednice prenijeti i u zastupničke klupe, te znači li to potpunu blokadu europskog puta Bosne i Hercegovine?
Prošlosedmična posjeta premijera Kosova Albina Kurtija Bosni i Hercegovini ponovo je uzburkala odnose unutar vladajuće koalicije. Iako je posjeta završena, blokada u institucijama ostaje. Na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara nalazila su se dva evropska zakona, ali prazne fotelje ministara iz reda srpskog naroda onemogućile su čak i raspravu o njima, javlja BHRT.
Gnjev zbog jednog događaja
Ministri koji su dio vladajuće koalicije navode kako nisu obaviješteni o razlozima blokade. Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto izjavio je:
– Mi tu informaciju nismo imali u trenutku kada se to dešavalo. Ne znam koliko traje gnjev zbog jednog dnevnog političkog događaja. Mislim da je neodgovorno.
S druge strane, prema izjavama ministara koji nisu prisustvovali sjednicama, ljutnja još uvijek nije prestala. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je:
– Sad odjednom posjeta postaje povod blokade. Mislim da samo traže izgovor, a prave razloge ćemo tek vidjeti.
Opozcija i dio koalicionih partnera smatraju da su političke igre razlog zastoja na evropskom putu BiH.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, izjavio je:
– Mislim da oni ne žele da mi istinski uđemo u EU, jer znamo šta će se desiti kada uđemo. Morat će se neke stvari poredati. Zakoni se moraju donijeti i poštovati.
Evropski put u zastoju
Potpredsjednica SDA Aida Obuća dodaje kako je jasno da je evropski put BiH trenutno u zastoju.
– Dok se prebacuje odgovornost s jednih na druge, traju nova politička prepucavanja i na površinu izlaze različiti stavovi koalicionih partnera, no jesu li oni, zaista, pravi razlog posljednjih blokada?
Dženana Alađuz, direktorica Fondacije “Infohouse”, upozorava na opasnost odugovlačenja
– Budu li se tražili izgovori, u Brisel ćemo otići praznih ruku. Zeleno svjetlo za otvaranje pregovora, koje toliko dugo čekamo, ima rok trajanja. Samo otvaranje pregovora donijet će nove zadatke Bosni i Hercegovini. Koliko smo uopće spremni ispuniti ih ako ne možemo naći kompromis da uopće o njima raspravljamo?
Blokade u radu Vijeća ministara nisu nova pojava, ali njihova učestalost u osjetljivim trenucima poput evropske integracije stavlja dodatni pritisak na ionako krhke političke odnose. Hoće li biti pronađen kompromis ili će se političke igre nastaviti, ostaje da se vidi.