SPORNE ODLUKE BENJAMINE KARIĆ: Kako je odabranim tajkunima omogućeno da guše Sarajevo?

U Studiji o urbanim ventilacionim koridorima već je utvrđeno da postojeće visoke zgrade oko Importane centra ometaju cirkulaciju zraka ventilacionog koridora Glavna cesta. Eksperti koji su radili na izradi Studije upozoravaju da izgradnju novih zgrada nije moguće zaustaviti ali jeste moguće ograničiti štetu koju one mogu napraviti

Piše: Azra OMEROVIĆ

Odluka Benjamine Karić da u posljednjim danima gradonačelničkog mandata, po hitnom postupku, od Gradskog vijeća Sarajevo traži poništenje odluke koja se odnosi na ograničavanje buduće gradnje na području Općine Novo Sarajevo u javnosti je izazvala mnogo bure te ponovo skrenula pažnju na procedure usvajanja regulacionih planova Kvadrant C -Marijin Dvor i Novo Sarajevo – Centar. Razlog zbog kojeg su ovi regulacioni planovi izuzetno bitni jeste činjenica da su to jedini planovi koji su obuhvaćeni studijom o ventilacionim koridorima.

Gradnja visokiih zgrada

Studijom je utvrđeno da je intenzitet strujanja zraka duž koridora Glavna cesta manji u odnosu na intenzitet strujanja duž koridora Miljacka. Razlozi su u većoj širini koridora Miljacka, kao i u prisustvu rijeke koja pospješuje strujanje zraka u pravcu Istok-Zapad. 

Rezultati na lokalnoj skali pokazuju da prisustvo visokih zgrada koje se nalaze u neposrednoj blizini koridora negativno utiče na strujanje duž koridora – navedeno je u Studiji o ventilacionim koridorima.

Upravo na ovom prostoru Nacrtom regulacionih planova Kvadrant C-Marijin Dvor i Novo Sarajevo Centar planirana je gradnja nekoliko visokih zgrada.

Plan gradnje

Kompanija MDC d.o.o. Sarajevo obavijestila je javnost da planira gradnju  World Trade Center (WTC) Sarajevo kompleksa. Kompleks bi trebao biti na zemljištu u općini Novo Sarajevo na prostoru koji se koristi kao parking kod sjedišta Raiffeisen banke i Importane centra. Direktor komapnije MDC Edin Sefo kazao je da je vrijednost investicije 250 miliona i da bi izgradnja ovog objekta trebala početi naredne godine.

– Nema tako visoke gradnje jer tako kažu stručnjaci, tako kaže Zavod za planiranje KS, tako kažu drugi stručnjaci koji su bili uključeni u izradu tog regulacionog plana i nema tako visoke gradnje na Vilsonovom šetalištu. Naša zgrada se nalazi direktno uz ulicu Zmaja od Bosne. Između našeg projekta i Vilsonovog šetališta ima oko pet duluma praznog neizgrađenog prostora, kazao je Sefo navodeći da bi kompleks u najvišoj tački bio visok 12 spratova.

Osim zgrade WTC na susjednim parcelama je planirana dogradnja postojećeg Importane Centra. Novi objekat bio bi spojen sa postojećim, a gradio bi se bočno, na prostoru između postojeće zgrade Importanea i Raiffeisen banke, imao bi preko 12 spratova sa maksimalnom visinom do 50 metara. Površina parcele je 2.096 kvadrata.

Koliko je vlastima stalo do zraka u Sarajevu?

Krajem februara ove godine Skupština Kantona Sarajevo usvojila je Nacrt Urbanističkog plana urbanog područja Sarajevo (Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža i Vogošća), sa zaključkom o stavljanju Nacrta plana na Javni uvid i Javnu raspravu u trajanju od 60 dana što je i urađeno u martu ove godine. Dok se čeka završetak procedure i usvajanje novog Urbanističkog plana, krajem mjeseca najavljena je javna rasprava za Nacrt Regulacionog plana za područje “Kvadrant C – Marijin Dvor”.

U međuvremenu, premijer Federacije Bosne i Herecgovine Nermin Nikšić u sjedištu Vlade Federacije BiH ugostio je delegaciju Asocijacije svjetskog trgovačkog centra (WTCA) i predstavnike firme MDC, koju je predvodio izvršni direktor WTCA za razvoj poslovanja Robin van Puyenbroeck. Oni su premijera upoznali o višenamjenskom poslovno – stambenom kompleksu koji će poslovati pod WTC licencom.

Ovo je važan investicijski i razvojni projekt. To je poruka i kompletnoj zajednici, kako ovdje, tako i u svijetu, da u Sarajevu postoji povoljan sigurnosni i pravni ambijent za investiranje  – rekao je premijer Nikšić te istaknuo opredjeljenje Vlade Federacije BiH ka stvaranju „povoljnog ambijenta za investicije“ koje otvara nova radna mjesta i potiče razvoj bosanskohercegovačke privrede.

Premijer je izrazio zadovoljstvo što su se odlučili investirati u našu zemlju, te očekivanje da će projekt što prije biti realiziran. Premijer Nikšić nije govorio o vjetrokoridorima i utjecaju gradnje na iste.

Nikšić nije krio zadovoljstvo (Foto: Vlada FBiH)

Samo nekoliko dana ranije, premijerova stranačka kolegica, donedavna gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, pokušala je da izbriše zaštitne mjere vjetrokoridora iz Nacrta Regulacionog plana Novo Sarajevo Centar. Ovim regulacionim planom obuhvaćeno je područje oko Importane centra i lokacija na kojoj se planira gradnja zgrade WTC.

– Odluka o izmjenama i dopunama odluke o pristupanju izradi regulacionog plana Centar Novo Sarajevo, koja je objavljena u službenim novinama Kantona Sarajevo 2021. godine, sadrži smjernice koje se odnose na zaštitu ventilacionih koridora na taj način da maksimalni koefcijenti izgrađenosti u obuhvatu plana iznosi jedan i maksimalna visina planiranih objekata iznosi 20 metara iznad kote terena, te su shodno tome aktivnosti na izradi plana privremeno zaustavljene – kazat će Karić gradskim vijećnicima tražeći ukidanje ove odluke pravdajući svoj zahtjev nastavkom aktivnosti izrade plana i uvažavanjem potrebe građana.

Benjamina Karić (foto: sarajevo.ba)

Iako su gradski vijećnici usvojili prijedlog gradonačelnice Karić, nekoliko dana kasnije a nakon reakcije javnosti, vijećnici Naše stranke tražili su da se na narednoj sjednici Gradskog vijeća poništi usvojeni prijedlog.

Na osnovu uvodnog izlaganja predlagača, gradonačelnice Grada Sarajeva, većina vijećnika i vijećnica je shvatila da se radi o protokolarnoj odluci. Također, u pisanom obrazloženju hitnog postupka jasno stoji da bi donošenje akta u redovnom postupku dovelo do nepotrebnog odugovlačenja u odlučivanju o ovom pitanju. Posljedice brzopleto donesene odluke mogu biti dalekosežne, a dio odgovornosti za brzopletost na 44. redovnoj sjednici preuzima i predlagač ove odluke – naveli su iz Naše stranke.

Podsjetimo javnost da je u septembru 2015. godine Gradsko vijeće Grada Sarajeva donijelo Odluku o pristupanju izrade Regulacionog plana „Centar Novo Sarajevo“. Članom četiri odluke definisane su osnovne smjernice za izradu Plana te zabranjuje gradnja novih objekata do usvajanja Regulacionog plana. Šest godina kasnije, krajem februara 2021. godine Gradsko vijeće donosi odluku o izmjenama i dopunama ove odluke, među kojima je ona da maksimalna visina planiranih objekata iznosi 20 metara dok maksimalni procenat izgrađenosti novoplaniranih parcela ostaje isti 60 posto. U novembru 2024. godine gradonačelnica Karić po hitno postupku od Gradskog vijeća traži ukidanje ovih izmjena. 

Ona je u pokušaju da minimizira svoj zahtjev navela je “da se smjernice utvrđene odlukom iz 2015. i izmjenama odluke iz 2021. godine razlikuju u samo dvije dodatne alineje, koje se odnose na mjere zaštite ventilacionih koridora i to: maksimalni koeficijent izgrađenosti u obuhvatu Plana iznosi Ki=1 i maksimalna visina planiranih objekata iznosi 20 metara iznad kote terena.”

Upravo te zaštitne mjere u korist investitora gradonačelnica Karić tražila je da se brišu iz regulacionog plana, jer su to faktori koji najviše utiču na vjetrokoridore i propisani su kao jedna od mjera zaštite. Žurnal je razgovarao sa stručnjacima iz ove oblasti koji su radili na izradi Studije o urbanim ventilacionim koridorima.

– Osim visine, ključni fokus javnosti treba da bude na stepenu izgrađenosti i koeficijentu iskoristivosti. To je izuzetno važno i vjerovatno najvažniji parametri iako je i visina objekata dosta važna, ali njen uticaj se može korigovati oblikom i pozicijom zgrade. Tu treba insistirati jer na tome se prelamaju ti interesi – koliko je tu profita, upozoravaju stručnjaci.

Objekti s više etaža

Oni upozoravaju da izgradnju novih zgrada nije moguće zaustaviti, ali jeste moguće ograničiti štetu koju one mogu napraviti. Što se tiče uticaja na strujanje zraka, visina objekta nije jedini problem kada je u pitanju izgradnja.

– Ako je parcela 100 kvadrata i vi gradite kuću od 100 kvadrata Ki je 1. Međutim ako imate Ki 7  kao što je to recimo SCC vi imate sedam puta veću površinu objekta od kvadrature te površine parcele. Taj koeficijent bi u ekstremnim situacijama trebao biti negdje oko tri i po, navode stručnjaci.

Procenat izgrađenosti objekata zgrade WTC i dijela Importane centra prema Nacrtu Prostornog plana Kvadrant C Marijin Dvor iznose 47 i 57 posto dok je koeficijent izgrađenosti 4,5 i 5,4. Studijom o urbanim ventilacionim koridorima, s ciljem njihove zaštite, preporučeno je da maksimalni koeficijent izgrađenosti (Ki) iznosi 1 ili manje.

Eksperti iz ove oblasti rješenje vide u novom Urbanističkom planu Sarajeva koje konačno treba da donose red u ovu oblast te upozoravaju da je Sarajevo grad sa posebnim potrebama, zato što ima takvu kotlinsku situaciju, mikroklimu, koja je nepovoljna, te da nema građenja u urbanom dijelu grada ako želimo rješavati probleme zagađenja i zagrijavanja zraka.

– Ilo imamo nepovoljnu mikroklimu s aspekta crikulacije. Ovdje vrlo često zrak prirodno stoji. Međutim, ako mi ne budemo pametno gradili, ako se bude gradilo svakako, mi ćemo imati problem i ljeti. Nije to sad samo problem zime, kad se javljaju ove epizode visoke zagađenosti. To je bitno i ljeti kada  imate velike vrućine. Od toga ovisi hoćete li imati ugodniju atmosferu za živjeti ili ćete biti kao u nekakvom loncu – navode.

Zgradu World Trade Center gradit će firma MDC iz Sarajeva. Vlasnici ove firme su majka i sin Vahida i Amer Bukvić te Edin Sefo koji je i direktor ove firme. Prema pisanju Centra za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva penzionerke Fikreta Gavrankapetanović i njena rođaka Vahida Bukvić pokrenule su privatni biznis u koji su uložile milione maraka. Novac su investirale u kupovinu nekretnina, zajedničku firmu i otkup udjela od poslovnih partnera. U toku poduzetničkog poduhvata ove dvije penzionerke kupile su devastiranu vilu na Ilidži za 1,2 miliona KM na čijim ostatcima je izgrađen luksuzni hotel Krone. Nakon nekoliko godina majke poznatih sinova su se zasitile biznisa. Gavrankapetanović je svoj udio prodala Vahidi koja je posao prepustila sinu Ameru Bukviću.

Ko to tamo gradi?

U proljeće 2006. godine osnivaju se dvije firme – „Emirates Investments“ i MDC. Zajednička veza im je BBI banka te  prijatelj i bivši kolega iz banke Edin Sefo. Sefo je osnovao MDC, a dvije godine kasnije je većinski dio vlasništva prenio na Bukvićevu majku penzionerku Vahidu. U 2016. godini Amer Bukvić uplatio je 150.000 maraka u MDC koji je do tada formalno pripadao njegovoj majci Vahidi i tako postao većinski vlasnik ove firme. Uz njih dvoje u firmi je ostao i Edin Sefo.

Nekoliko godina kasnije Bukvićeva firma MDC naći će se u fokusu javnosti upravo zbog parcele na kojoj sada žele graditi zgradu WTC. Podsjetimo, Žurnal je prije tri godine upozorio da su u lobiranju za projekat MDC-a naročito bili agilni pojedinci iz stranke Narod i pravda, takozvani “malezijski kadrovi”, koji su studirali u Maleziji baš kao i Bukvić.

Slučajno ili ne, upravo u tom periodu Vlada Kantona Sarajevo stavila je van snage Odluku o privremenim mjerama zaštite ventilacionih koridora, kojom je bila onemogućena izgradnja visokih zgrada u centralnim područjima grada.

Početkom 2021. godine Općinski sud u Sarajevu uknjižit će ovo zemljište na firmu MDC iako je to bilo zabranjeno odlukom višeg suda zbog sumnje da su ga njegovi prethodni vlasnici stekli na nezakonit način. Podsjetimo da je tada potvrđena optužnica u predmetu “Profit” a na listi optuženih bilo je 19 osoba.

Oni su, prema navodima tužilaštva, od 2006. do 2014. godine organizirali grupu koja je na nezakonit način stekla imovinsku korist od oko 30 miliona maraka, fiktivnom kupovinom dionica, manipulacijom na tržištu kapitala, te izvlačenjem novca kroz fiktivne pravne poslove.

Sporna parcela koja je uknjižena na firmu MDC

Tužilaštvo je uporedo zatražilo oduzimanje imovine stečene ovim radnjama i to ne samo one koje je u vlasništvu optuženih nego i one koje su prepisali članovima porodice. Najveća sporna nekretnina u međuvremenu je promjenila vlasnika, novi vlasnik je firma MDC, iako je postojala sudska mjera zabrane raspolaganja istom. To je bila parcela na kojoj se sada najavljuje gradnja zgrade WTC.

Iz Kantonalnog Tužilaštva su za Žurnal rekli da su se oni tada žalili na odluku Općinskog suda da izvrši prenos vlasništva ali da je Kantonalni sud dobio njihovu žalbu.

Šta je sporno

U rješenju Kantonalnog suda o odbijanju žalbe Tužilaštva navedeno je da „zemljišnoknjižni ured Općinskog suda u Sarajevu cijenjeći činjenicu da je osnov za prijenos prava vlasništva na tražioca izvršenja MDC nekretnine Sarajevo pravomoćno i izvršno sudska odluka donesena u izvršnom postupku a ne pravni posao kojim je izvršenik raspolagao, prema odredbama Zakona o zemljišnim knjigama nije imao ovlaštenja odbiti uknjižbu prava vlasništva u korist trećeg pravnog lica.“

Osim porodice Bukvić i drugi investitor, čiji gabariti objekta koji želi da gradi ne zadovoljavaju kriterije zaštite vjetrokoridora, dobro je poznat javnosti. Vlasnik Importane centra je porodica Čaušević. U svom vlasništvu, osim Importane centra, imaju još nekoliko kompanija od kojih su najpoznatije Teleoptic i Milkos mljekara.

Kanton Sarajevo 2016. godine  pokrenuo je sudski spor protiv firme Teloptic zbog  trogodišnje nezakonite eksploatacije vode na izvorištu Vilenac. Kanton je sudskim putem tražio naplatu duga od 438.000 KM.  Ova firma  2011. godine podnijela je zahtjev za koncesije Kantonu ali dozvolu nisu dobili. Zbog toga, odlučili su, nakon tri godine nezakonitog korištenja koncesija, tužiti Kanton. Ovakvo ponašanje Teloptica nije naljutilo nadležno ministarstvo. Naprotiv, Teloptic je čak i nagrađen ugovorom za koncesije na 30 godina! Vlasnik Teloptica je Nedim Čaušević. O Čauševićevim sumnjivim poslovima prodaje mobitela i optičkih kablova za BH Telecom opširno su pisali mediji. Slučajno ili ne, odmah nakon ove sumnjive saradnje sa Čauševićem, tadašnji direktori BH Telecoma postali su vlasnici stanova u zgradi Importane.

(zurnal.info)