53e2addbbe5b1e5cbd9b373d9f94cd96
53e2addbbe5b1e5cbd9b373d9f94cd96

Fondacija “Heinrich Böll” podržala izdavanje Izvještaja o negiranju genocida na njemačkom jeziku

06.07.2020.

Memorijalni centar Srebrenica i Fondacija “Heinrich Böll” (HBS) danas su predstavili prijevod Izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici, koji se bavi istraživanjem slučajeva negiranja genocida i narativima ekstremne desnice u zemlji, regiji i svijetu, a koji na sistemski način negiraju zločin genocida, minimiziraju njegove žrtve i slave njegove počinioce kao heroje.

Ova saradnja dio je šireg kruga aktivnosti HBS-a koje se tiču obilježavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici.

– Povijest zločina od samog početka je i povijest negiranja i obmanjivanja. Prikrivanje djela ciljanim iskopavanjem i ponovnim zatrpavanjem mrtvih je pri tome okrutan detalj genocida, koji dovodi do toga da se danas još traga za posmrtnim ostacima više od 1.000 ljudi. Poricanje se odvija uporedo s glorificiranjem djela i počinitelja – a oboje priprema mentalno tlo za novo nasilje. S obzirom na to da je međunarodna zajednica zakazala 1995. godine, teško je podnijeti nedostatak međunarodnog interesa za bavljenje genocidom – i istovremeno opasno. Srebrenički genocid u budućnosti mora zauzeti svoje mjesto u evropskoj kulturi sjećanja – rekla je Marion Kraske, direktorica Ureda Fondacije “Heinrich Böll” za Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Sjevernu Makedoniju.

Smatra kako bi Evropa “trebala pokazati da je u svakom trenutku spremna obraniti civilizacijska i ljudska prava od onih koji ih gaze”.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić poručio je kako se radi Fondacije izuzetno cijeni, te da je bitna činjenica da HBS prepoznaje aktivnosti negiranja genocida kao udar na vrijednosti slobode i ljudskih prava, te da zbog toga i “kod nas i u Njemačkoj, aktivno rade na dijalogu i borbi protiv govora mržnje, islamofobije, ali i politika koje na neke znatno ‘sofisticiranije’ načine negiraju genocid u Srebrenici”.

– Druga važna stvar je da priča koju pričamo bude ispričana na što je više jezika moguće. Snaga institucije, snaga jedne borbe, mjeri se i kapacitetom da svoju priču i ono što znamo prenesemo cijelom svijetu. Uz ovaj prijevod i ovakve oblike saradnje, nadam se da smo korak bliže tom cilju – zaključio je on,

Fondacija “Heinrich Böll” povodom obilježavanja godišnjice objavit će 8. jula na svojoj web-stranici opsežan dosje, s brojnim audio-vizuelnim elementima u znak sjećanja na Srebrenicu kako bi se suprotstavili zaboravu, poricanju i manipulaciji.

(Interview.ba)

Idi naVrh

Don't Miss